جمعه، 19 آذر 1395

چرایی داستان سرایی برندها

"بهترین برندها در داستان های بزرگ ساخته شده اند."

داستان سرایی  در برند بیشتر از یک روایت یا محتواست. این  با متنی که ما در وب سایت سازمان مان می نویسیم، یا نوشته هایی که در بروشورها ومحتوایی که برای سرمایه گذاران و مشتریان مان  استفاده می کنیم  ، بسیار متفاوت است. یک داستان صرفا" آن چیزی نیست که برای دیگران تعریف می کنیم ، بلکه آن چیزی است که آنها در مورد ما باور دارند.  بر اساس سیگنال هایی است که ما از برند خود ارسال می کنیم .

یک داستان تصویر کاملی است از حقایق ، احساسات وتفاسیر ساخته شده ، به این معنی که قسمتی از داستان تان حتی توسط شما گفته نشده است.

همه چیز را شما انجام می دهید، هر عنصر و مولفه ای از برند یا کسب وکارتان ، اعم از رنگ و طراحی و بافت بسته بندی تان ، کارت ویزیت و استخدام کارکنان ، قسمتی از برند و  کسب وکارتان است و هر یک از این عناصر باید حقیقت را در مورد برند به مخاطبان اش منعکس کند.

اگر شما می خواهید یک برند موفق و کسب وکار پایدار داشته باشید  که منجر به موفقیت شود ،   باید با یک داستان خوب شروع کنید.

چرا نیاز به گفتن یک داستان دارید؟ اگر شما داستان ندارید پس فقط در اندازه یک کالا commodity هستید ،مثل  قطعه ی است قابل تعویض در ماشین آلات و  هیچ راهی برای تمایز برند و کسب کارتان وجود ندارد. خلق یک داستان خوب به سادگی امکان پذیر نیست  تا بتوانید بمانید و مورد توجه قرار بگیرید . باید چیزی ساخت  که مردم نگران آن هستند و می خواهند آنها را بخرند. آنها می خواهند کمبود ها ونیازهای شان را تامین و ارزش های شان را توسط شما به دست بیاورند.

داستان برند صرفا" یک شعار جذاب نیست که بر روی یک بیلبورد یا عنصر تبلیغاتی برای مدتی مشخص نمایش دهیم. داستان برند ،  پایه و اساس برند و یک استراتژی برای رشد آینده است.

چگونه ما می توانیم داستانی خلق کنیم که ما را در جایگاه متمایزتر و بالاتر از رقبا قرار دهد؟ قرار گرفتن در جایگاهی که مشتری آماده باشد یا به عبارت دیگر متقاعد شده باشد که مبلغ بیشتری را برای آن بپردازد.

برندها صرفا" یک کالا را نمی فروشند، آنها محصولی ارائه می کنند فراتر از  ابزارها و مشخصات وخصوصیات . یک محصول صرفا" بخشی از یک داستان است. رابطه یک مشتری بالقوه با برند شما ، قبل از این که محصول شما را بخرد شروع می شود .

چگونه درباره برنئ خود داستان بگوییم ؟ با استفاده از یک استراتژی ارتباطات برند ، شما قادر خواهید بود داستان برند خود را از داخل به بیرون سازمان ببرید. این اساس و شالوده ی  تمایزات برند و ساخت ارتباط احساسی با مخاطبان و مشتریان است  .

یک استراتژی برای خلق یک داستان برند،  بیانگر  چگونه برجسته بودن ، افزایش آگاهی از برند و ایجاد وفاداری در مشتری و قدرت و توان  سود آوری است.

باید بدانیم "موفق ترین برندهای دنیا شبیه به یک کالا commodity  رفتار نمی کنند پس  ما هم  نباید انجام دهیم. "

داستان را با یک ارتباط ساخته شده آغاز کنید همانند  وقتی که مشتریان برای اولین بار نام شما را می شنوند، وقتی لوگوی تان را می بینند، وب سایت تان را می بینند، صفحه مربوط به شما و تجربیات و تعاملات تان را  بر روی شبکه های اجتماعی مطالعه می کنند .

سیگنال های شما نه تنها کارهایی را که شما انجام می دهید را ارسال می کنند،  بلکه چگونگی خوب انجام دادن آن را نیز ارسال می کنند اما بهر حال چیزی که شما ایجاد می کنید برای ساخت یک تصویر کامل از برندتان است .

بازاریابی وقتی اتفاق می افتد که شما نمی شنوید ، ولی مشتری شما به دوستش می گوید که کالای شما چگونه زندگی او را تغییر داده است. جایی که بازاریابی نیست ، ولی داستان ما در جریان بوده و بازگو می شود.

داستان سرایی در برند به افزایش علاقه و تعامل شما  در کسب کار تان منجر می شود. آن از رشد سریع در بازاریابی محتوا ، روزنامه نگاری برند و نوشتن مقاله که نقش برجسته ای در آمیخته بازاریابی امروز داشته ، پدید آمده است.

هر کدام از این برندها به طور مداوم و پیوسته از طریق ساخت تصاویر و محتوای پیام  در بیش از چندین رسانه ، داستان خود را تعریف می کنند. همه ی آنها  آگاهی و ارتباط با شما  از طریق محصولات و ارزش های شان می سازند.  

داستان برند شما بیشتر از آن چیزی است که به مردم می گویید. این همان چیزی است که آنها در مورد شما باور دارند و اساس آن بر سیگنال هایی است که شما از برند خود می فرستید .

یک داستان تصویر کاملی است از حقایق ، احساسات وتفاسیر ساخته شده ، در مورد کسب وکارتان ، مشتریان تان ، مردم و به طور کلی جامعه که به اشتراک گذارده شده است. کریستوفر رادکلیف دراین باره می گوید: " این یک عبارت است. همه ما متوجه می شویم ، برای این  که آن یکی از راه های اساسی ای است که ما ایده ها ، آموزش و سرگرمی را از ابتدا ارتباط می دهیم . ما اطلاعات را با داستان ها بهتر به خاطر می آوریم. مردم ، داستانهایی می گویند، تلویزیون و رسانه ها داستان هایی می گویند، تبلیغات داستان هایی می گوید و... بنایراین به نظر می رسد سر راست ترین راه برای بازاریاب ها تعریف کردن داستان است و ما می دانیم منظورشان چیست.

به دست آوردن مزیت از طریق  داستان سرایی کاملا" امکان پذیر بوده و این یک فرایند خلاق و استراتژیک است.

بازگشت